20 Mart 2008 Perşembe

weDict ile Sözlük Kullanımı

weDict uygulaması iPhone'nunuzun installer menusunden indirdiğiniz sözlükleri kullanabilmeniz için gerekli yazılımlardan biridir. Bu yazılım sayesinde sözlüklerde arama yapabilir. Hangilerinde arama yapmak istediğinizi seçebilirsiniz. Aradığınız kelimenin okunuşunu dinleyebilirsiniz. weDict kurulumu için ilk yapmanız gereken installer'ınınızın install kısmında Productivity menüsünden weDict uygulamasını indirmeniz. Daha sonra Dictionaries menüsünden kullanmak istediğiniz sözlükleri download edebilirsiniz.


weDict konsolunda bulunan "i" butonu ile hangi sözlükleri kullanacağınızı seçmeniz mümkün. Search box'ın yanında bulunan ok tuşu ile yazdığınız harfler ile başlayan diğer kelimeleri, history butonu ile de daha önce aradığınız kelimeleri görebilirsiniz.


Ekranın altında bulunan "hoparlör" butonu ile kelimenin okunuşunu dinleyebilirsiniz. Ayrıca "+" butonunu kullanarakta sözlüğe yeni kelimeler eklemeniz mümkün.

Eğer daha evvel, Türkçe iPhone Konfigürasyonu başlıklı yazımızda bahsi geçen "http://niffob.com/triphone.xml" adresini source olarak eklediyseniz, Installer'da "Türkçe iPhone" paketi altında İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce sözlük eklentileri bulabilirsiniz.

Bazı cihazlarda hak problemi nedeniyle weDict altında "Local" sözlükler eklenememektedir. Bu sorunun çözümü için cihazınında SSH yüklü olmalı ve bunun için "iPhone'a SSH Üzerinden Erişim" başlıklı yazımızda anlatılan yöntem ile aşağıdaki komut çalıştırılmalı ve sözlükler tekrar yüklenmelidir:

chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict

Eğer SSH Client olarak WinSCP kullanıyorsanız yapmanız gereken /var/mobile/Libraray/weDict klasörünün üzerine sağ klik yapmak ve açılan menüden sırasıyla "Custom Commands -> Enter" komutlarını seçmek. Açılacak ekranda da yukarıdaki komutu, aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi yazıp OK düğmesine basmak.Eğer daha evvel hiç SSH Client kullanmadıysanız ben şahsen SSH Secure Shell'i tavsiye ederim.

26 comments:

tunay dedi ki...

programı ve diğer dictionary yukledmeme rağmen seting de sadece Online Dictionary bölümü aktif
Locak Dictionaries bölümü pasif ve yuklediklerim gözukmuyor bu normalmi?

Mustafa Tan dedi ki...

Slm,

Sanırım cihazınızın versiyonu 1.1.3

http://code.google.com/p/wedict/ adresinde yazdığına göre uygulamayı yükledikten sonra weDict klasörünün owner'ını değştirmek gerekiyormuş.

"For ziphone unlocked 1.1.3, try to run chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict to fix permission problem.

Bu işlemi yaptıktan sonra tekrar sözlükleri yüklemeyi bir deneyin.

tunay dedi ki...

Ilginiz için tesekkürler versiyon 1.1.4 ancak
acıklamanızın nasıl yapılacagını malesef anlayamadım. biraz daha acıklayabilirmisiniz. bu işlemi finger ile mi yapacagım.

Mustafa Tan dedi ki...

Selamlar,

Aslında yapılması gereken wedict klasör'ünün owner'ını değiştirmek. wedict klasörü içine sözlükler kopyalanıyor fakat sizin cihazınızda olduğu gibi bu klasörün owner'ı "root" kullanıcısı olunca "mobile" kullanıcısı bu klasöre yazamıyor.

Bu sorunu çözebilmek için Öncelikle cihazınıza herhangi bir SSH Client ile root kullanıcısı ile bağlanmanız gerekiyor. Örneğin ben SSH Secure Client programını kullanıyorum. (ftp://ftp.ulak.net.tr/ssh/SSHSecureShellClient-3.2.9.exe)

SSH ile cihazınıza erişebilmeniz için SSH servisi çalışır durumda olmalıdır.

SSH Client ile cihaza bağlandıktan sonra yapmanız gereken aşağıdaki komutu çalıştırmak:

chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict

Adsız dedi ki...

SELAM en son yazdiginiz kisma kadar geldi programida indirdim...ama ondan sonraki kismi bulamiyorum nasil yapmam gerekiyor.

SSH Client ile cihaza bağlandıktan sonra yapmanız gereken aşağıdaki komutu çalıştırmak:

chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict

bu komutu nasil yapicam anlatirmisiniz

Mustafa Tan dedi ki...

Selamlar,

SSH servisini açtıysanız SecureShell uygulamasının sol üst köşesinde yer alan "Quick Connect" düğmesine tıklayarak karşınıza çıkacak alanlara sırasıyla şu değerleri girin:

Host Name : iPhone'unuzun IP'si Örnek: 192.168.2.3

Sonra da "Connect" düğmesine basın, eğer IP doğruysa ve SSH açıksa size şifre soracaktır, eğer değiştirmediyseniz şifre "alpine" olacak.

Sonra karşınıza komut satırı çıkacak. O zaman aşağıdaki komutu yazıp Enter'a basın.

chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict

Komut bir hata vermez ise düzgün çalışmış denektir. SecureShell'i ve SSH servisini kapatabilirsniz.

Eğer SSH Servisini açmada veya IP numarasını tespitte zorlanırsanız http://iphoneturkey.blogspot.com/2008/02/iphone-bossprefs.html adresinde anlattığımız BossPrefs uygulamasını kullanın.

Mustafa Tan dedi ki...

Bir noktayı atlamışım. SecureShell'de Quick Connect kısmında

User Name : root

olacak.

tunay dedi ki...

mustafa bey ılgınız ıcın tesekkurler .. ıphone nun ıp nosu sızın kı ıle aynı ssh acık ama root dememe ragmen bağlantı kuramadı.. Acaba asagıda ıkı secenek daha var port ve .... onlarda da farklı bır ayarlamamı yapmamız gerekıyor..
Bu arada sıfreyı değiştirmek le ilgili makalenizde vt100 adlı program ı kurun demıstınız. Ama programın source da hata var galıba ınstalda downlaod etmıyor baska bir yerden veya baska bir program onerınız varmı?

Mustafa Tan dedi ki...

SSH'ın açık olduğundan eminmisiniz. SSH Servisini açmak için hangi uygulamayı kullanıyorsunuz. Şifre sorma ekranı karşınıza gelmediyse ya IP yanlıştır ya da SSH açık değildir.

tunay dedi ki...

bugun tekrar denedim ve oldu..
Yardımlarınız ve ılgınız ıcın cok tesekkurler

Akgenc dedi ki...

meraba bende yukarıda yazdıklarınızı teker teker yaptım fakat şifre kısmını bi turlu gecemedim. daha önceden jiggy diye bi program ındırmıstım orada kısfreyı gırıyorum sızın dedıgınız gıbı alpineyi deniyorum ama bi turlu gecemedim buu restlemenın bı yolu varmıdır yada neyı eksık yapıyorum. bu arada telefonunmda bosspref. de yuklu

Mustafa Tan dedi ki...

Yardımcı olabilmemiz için öncelikle bazı bilgilere ihtiyacımız olacak.

1) Cihazınızın versiyonu nedir ?
2) Cihazınızda BSD Subsytem ve OpenSSH yüklü mü?
3) SSH Servisi açık mı?
4) Bilgisayarınızdan hangi SSH Client'ını kullanarak bağlanmaya çalışıyorsunuz ?
5) Bir türlü geçemediğim dediğiniz noktada hangi hata mesajını alıyorsunuz ?

Adsız dedi ki...

Arkadasım ılgın ıcın cok tesekkur ederım ben bı kac deneme ve degısık varyasyon hallettım. hem jıggy hemde bosspre. cakıstı heralde jıggy kaldırınca sıfreyı gectım, sonra kodu gırdım, hata vermedı ama hala we dıcte gırdıgımde turkce sozluklerımı goremıyom bu arada sordgunuz ıkı programda yuklu

Mustafa Tan dedi ki...

Selamlar,

SSH Client ile bağlandıktan sonra

chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict

komutunu çalıştırıp tekrar sözlük yüklemeyi bir denermisiniz.

Ya da bu yazımızda bahsi geçen Fix User Dir Permissions işlemini yapıp sonra sözlük yüklemeyi bir denermisiniz?

Adsız dedi ki...

Selamlar,
İlgin için tekrar teşekkür ederim. Dediğin gibi Bossprefs deki fix me olayı çözdü sanırım. Sayende sözlüğü kullanabiliyorum.
Çalışmalarının aynı şekilde ilerlemesi dileğiyle...

erkut dedi ki...

arkadaşlar bende programı yükledim ama bendeki sorun plug-ins kısmında yüklediğim halde ingilizcetürkçe yada ingilizce - almanca plug-inleri gözükmüyor. sebebi ne olabilir.

Mustafa Tan dedi ki...

Selam Erkut,

Yukarıdaki yazının sonunda anlatılan işlem sözlüklerin görünmemesi problemini çözüyor.

Adsız dedi ki...

Arkadaşım bolg harika tek kelime ile fakat o anlattığın olayı inan hiç anlamadım winscp ile iphone içindeki wedict uygulamasına ulaşabiliyoruz bilindiği gibi fakat "o bahsettiğin komutu WINSCP nin HANGİ KISMINA GİRMEK GEREKİYOR" diğer arkadaşlarında anlamadığı konu bu sanırım olayın da kilit noktası orası ama bunun açıklaması bi türlü yapılmamış :)

Mustafa Tan dedi ki...

Selamlar,

WinSCP'inin komut satırı desteği olmadığı için farklı bir yöntem izlemek gerekiyor. Bunu da birazdan yazının sonuna ekliycem.

Fakat benim tavsiyem bu konuda çok daha yetenekli olan SSH Secure Shell kullanmanız. Secure Shell'in hem dosya transfer hem de komut satırı desteği mevcut.

Hale dedi ki...

Merhabalar,

WeDict Kullanmaya çalıştığımda ne yaparsam yapayım aşağıdaki hatayı alıyorum..Yardımcı olabilirseniz sevinirim...
Version :1.1.4

Şimdiden Teşekkürler,
Hale
------------------


SSH Secure Shell 3.2.9 (Build 283)
Copyright (c) 2000-2003 SSH Communications Security Corp - http://www.ssh.com/

This copy of SSH Secure Shell is a non-commercial version.
This version does not include PKI and PKCS #11 functionality.


# chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict
dyld: Library not loaded: libarmfp.dylib
Referenced from: /usr/bin/chown
Reason: unsafe use of relative path libarmfp.dylib in /usr/bin/chown with setuid binary
zsh: trace trap chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict
#
----------------------

hale dedi ki...

merhabalar chmod 777 ile sorunu çözdüm teşekkürler...

sefa dedi ki...

slm arkadaşlar... ıphone uma installer dan category programını indirdim.. daha sonra kendime yeni klasörler oluşturdum.. bu klasörler içinde değişiklik yapmaya çalışırken yanlışlıkla setting (ayarlar) klasörünü sildim.. tekrar yüklememe yardımcı olur musunuz

Adsız dedi ki...

Ingilizce Turkce sozluk un Iphone 2.1 icin olan versiyonu cikti mi acaba? Bilen var mi?

Adsız dedi ki...

İyi günler,

# chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict
dyld: Library not loaded: libarmfp.dylib
Referenced from: /usr/bin/chown
Reason: unsafe use of relative path libarmfp.dylib in /usr/bin/chown with setuid binary
zsh: trace trap chown -R mobile:mobile /var/mobile/Library/weDict
#

Komudu çalıştırdığımda yukarıdaki gibi hata alıyorum. Hale kullanıcısı cnod 777 ile sorunu çözdüğünü söylüyor. Biraz daha detay verirse sevinirim. Bu arada Boss Prefsi de kurdum sorun çözülmedi. Yardımlarınızı rica ederim.

Adsız dedi ki...

ben source olarak verdiğiniz adresi yükledim fakat source bölümünde http://niffob.triphone.xml untitled source olarak görünüo ve tıkladığımda da açılmıo. paketlerde de türkçe iphone olarak hiç bi paket yok.

lostboy87 dedi ki...

bende aynı sorunla karşılaşmıştım..versiyonum 1.1.4 mustafa beyin dediklerini harfiyen uyguladım ve sonucu aldım:)
komutu yazarken winscp kullanmayın ,ssh secure kullanın ve sonucu alın..
sözlükler iphone da..

t